• https://www.facebook.com/hamitkaracom
  • https://www.twitter.com/dardusunce

  Hamit KARA        

  Çeşitli Bağlantılar
  Bir söz bir duruş...
  Denilir ki seven ne yapmaz, şimdikiler yanlış anladı da sevdiğini katleder...

  Hamit Kara

   hamit karaHamit  KARA                                                                                      
           Babamın memleketi olan Erzurum'da doğmuş, annemin memleketi olan Bitlis nüfusuna kayıtlıyım, 5 çocuklu ailenin 4. çocuğuyum. İlköğrenimimi köy (Çanakyayla Köyü İlkokulu) okulunda, orta öğrenimimi ilçe (Adilcevaz Şehit Yusuf Sayan İlköğretim Okulu) merkezinde, lise eğitimimi il (Bitlis Anadolu Lisesi) merkezinde devlet parasız yatılı olarak tamamladım.
          Üniversite eğitimimi Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde tamamladım. Anadolu Üniversitesi  Açıköğretim Fakültesi Adalet Bölümünü tamamladım. İstanbul Aydın Üniversitesi Tanıtım ve Halkla İlişkiler Bölümü tam burlsu öğrenci olarak 1.  sınıf öğrencisiyim. Üniversite yaşantım boyunca Ülkemizin güzide yeri İstanbul’u  tanıma, keşfetme ve yaşama imkanı buldum. 
         Akabinde, kısa süreli özel sektör deneyiminden sonra,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğünde memuriyet hayatına başladım, sırasıyla; Ayazağa Garajı, Beşiktaş İşletme Şefliği ve Makine İkmal Daire Başkanlıklarında çeşitli görevlerde bulundum.
  Hamit KARA
   hamit kara
           İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Uzman Yardımcılığı sınavını kazanarak Bitlis Valiliği’nde göreve başladım.
           Bitlis Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği Muhasebe Yetkilisi olarak bir yıl süreyle görev yaparken, askerlik vazifesinin ifasından dolayı bu görevi devrettim.
           Yatırım Projelerinin Fizibilite Raporlarının Hazırlanması, Proje Döngüsü Yönetimi (PCM), Diksiyon ve Hitabet, Bilgisayarlı Muhasebe, İletişim Yönetimi, Örgüt Kültürü, Kurumsal İmaj Çalışmaları, Mahalli İdare Birlikleri Bütçe Çalışmaları, Stratejik Yönetim, Yerel Yatırım Planlama Eğitimleri gibi farklı alanlarda eğitim ve proje çalışmalarında görev aldım.
           Biz Anadoluyuz Projesi İstanbul yürütme grubunda görev  yapmaktayım bu kapsamda 12.000 civarında öğrenciyi İstanbul'un tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle buluşturup çeşitli tecrübeler edindim.
  Biz Anadoluyuz Projesi kafile karşılamasından...

           Halen İstanbul Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü’nde görev yapmaktayım, ‘’Bitlis’in Kalkınmasında Kamu Kaynaklarının Etkisi’’ konulu uzmanlık tez çalışmasını tamamlayıp, Bakanlık Tez Savunma Kurulu'nca başarılı bulunarak uzmanlığa terfi ettirildim.
           Evliyim, biri kız diğeri erkek 2 çocuğum var. Osmanlıca okuma dersleri ile araştırma ve incelemelerde bulunarak dil becerimi geliştirmek için çeşitli gayretlerim oldu. Orta derecede ingilizce bilgisine sahibim, bilişim merakım sayesinde çeşitli eğitimlerle MSoffice-indesign gibi ofis programları kullanmaktayım.

  Oğlum ve Kızım...

       
         İyi bir sosyal medya kullanıcısıyım ve bu mecra vasıtası ile deneme niteliğindeki yazılarımı yayımlamaktayım.
       Kitap okumak, kültür gezileri, köy yaşantısı, ülkelerin farklılıkları, insan psikolojisi, deneme ve sosyal içerikli yazı ve notlar yazmak ilgi alanlarımın başında gelir.
           Philip Kotler, John Maeda, Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Dr. Ali Şeriati, (Müze gezgini) Sunay Akın, Genç Beyin, Anahtar (Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yayını), Türk İdare Dergisi(hakemli Dergi- İçişleri Bakanlığı) gibi yazar ve düşünce insanları başta olmak üzere gerçek anlamda bir kitap severim. Her yıl asgari aylık bir adet olacak şekilde kitap okumaya gayret ederim. Bu şekilde okuduğum kitapların listesini tutup bunların kısa özetlerini yaparım.

           Doğa meraklısı ve doğal yaşamı öğrenme arzusuna sahip olduğumdan amatör düzeyde fotoğraf koleksiyonum var.
           Halen eşim çocuklarım ile İstanbul'da yaşamaktayım.

        Kendi hayatımda prensip ve ilke ölçüsü saydığım anahtar kelimeler; ahlak, sabır, ciddiyet, özgün olma ve tevazudur.

         İnsan, bu dünyada sadece maddi gelişme ve büyüme için değil aynı zamanda ahirete müteallik manevi gelişme ve olgunlaşma için gönderilmiştir, bu manada mesleki seçimler ve takip edilen kaynakların iki tarafı da ihya edip diri tutması ve yaşatması lüzumludur.

  Hamit KARA-Tatvan  Bir söz bir duruş...
  İnsanlığın İnsandan çektiğini dost düşmandan çekmedi...